Wycisz umysł. Zrelaksuj Ciało.

Anna Piątkowska

09 stycznia 2020

Brak komentarzy

Home Relax

Wycisz umysł. Zrelaksuj Ciało.

Wycisz umysł. Zrelaksuj Ciało.

Anna Piątkowska

07 stycznia 2020

Brak komentarzy

Home Relaks

Oddech w jodze – Pranajama Ujjayi

Niedziela dla mnie jest dniem refleksji i regeneracji w otoczeniu najbliższych lub samej siebie.

Weekend to czas odpoczynku..Niedziela dla mnie jest dniem refleksji i regeneracji w otoczeniu najbliższych lub samej siebie.

 

Po całym tygodniu jesteśmy przeładowani emocjami, spięci w ciele i umyśle .. aby zrównoważyć dysharmonię szukamy metod pomagających nam się odprężyć.

 

Dla jednych może to być spotkanie ze znajomymi, dobry film, dobra książka lub długa kąpiel 🙂 Uwielbiam medytować i słuchać relaksacyjnej muzyki, to najszybsze formy regeneracji działające na zmysły.

 

Jeśli nie udało Wam się odprężyć przez weekend to zapraszam do wysłuchania medytacji .. najlepiej przed snem zamknij oczy, odpręż ciało, wydłuż oddech i wysłuchaj.

Największym lekarstwem na stres jest relaks.

Tak jak twój stan umysłu może wpływać na twój oddech, tak twój oddech może wpływać na twój stan umysłu. Poświęcenie czasu na skupienie się na oddechu może uspokoić układ nerwowy, poprawić trawienie i złagodzić cierpienie na różne sposoby.

Każdego dnia wykonujesz około 23 000 oddechów. O ilu z nich świadomie myślisz?

 

Pewnie tylko podczas zajęć jogi. Niemal przez cały czas jesteśmy w naszych głowach, a przecież tam, gdzie jest nasz oddech to jest życie, w chwili obecnej. Myśli przenoszą nas do przeszłości lub do przyszłości, gdy planujemy swoje cele. 

 

 

Poświęć teraz chwilę, aby zwrócić uwagę na swój oddech. 

Czy jest głęboki czy płytki? Czy oddychasz klatką piersiową, brzuchem? Czy odruchowo oddychasz trochę głębiej w chwili, gdy zwracasz na to uwagę? 

Jest to wyraźny przykład mocy pracy z oddechem. Podczas wykonywania codziennych czynności większość z nas oddycha do klatki piersiowej krótkimi, płytkimi oddechami. 

Nie zdajemy sobie sprawy, że oddychanie z klatki piersiowej sygnalizuje naszemu ciału, że jesteśmy zestresowani lub przewlekle żyjemy w naszych myślach. 

 

 

Gdy świadomie skupiamy się na głębokich, długich, pełnych oddechach, możemy aktywować nasz przywspółczulny układ nerwowy i dotlenić organizm, przyczyniając się do bardziej zrelaksowanego, spokojnego sposobu poruszania się po świecie.

 

Pranajama 

W sanskrycie pranayama składa się z „prana”, co oznacza siłę życiową, i „ayama”, co oznacza wydłużenie. Dlatego pranayama nie jest praktyką kontrolowania oddechu, ale praktyką kontrolowania swojej prany, czyli siły życiowej, poprzez moc oddechu.

Mówi się, że najważniejszą częścią fizycznej praktyki jogi nie są pozy, ale oddech. Sposób oddychania w jodze ma znaczenie. Łącząc pranajamę z asaną (pozycją jogi) jest jedną z najlepszych rzeczy, jakie możesz zrobić dla swojego psychicznego, fizycznego i emocjonalnego samopoczucia.

 

 

W jodze praca z oddechem wpływa na oczyszczenie umysłu, oczyszczenie ciała i zrównoważenie przepływu energii wewnątrz. A najlepsze jest to, że każdy może to zrobić. Wszystko, czego potrzebujesz, to czas, intencja i wskazówki, aby poczuć wpływ praktyki na swoje życie.

 

Umysł, ciało i oddech są ze sobą połączone. Pomyśl o tym, co dzieje się z twoim ciałem, gdy czujesz stres i niepokój.  Twoje serce bije szybciej, ciśnienie krwi wzrasta, oddech staje się płytki i przyspieszony. 

 

 

Tak jak twój stan umysłu może wpływać na twój oddech, tak twój oddech może wpływać na twój stan umysłu. Poświęcenie czasu na skupienie się na oddechu może uspokoić układ nerwowy, poprawić trawienie i złagodzić cierpienie na różne sposoby.

 

Korzyści praktyki świadomego oddechu: 

  • Skutecznie leczy depresję, stres, niepokój i zespół stresu pourazowego
  • Poprawia koncentrację umysłową i zmniejsza mgłę mózgową
  • Pomoc w regulacji emocjonalnej
  • Obniżenie poziom kortyzolu w organizmie
  • Ustabilizowanie ciśnienia krwi
  • Wzmocnienie układu odpornościowego
  • Regulacja snu, wyciszenie
  • Zwiększenie poziom tlenu w organizmie

 

 

Oddech zmienia kształt ciała. Podczas wdechu przepona i dno miednicy opadają, aby zrobić miejsce na rozszerzenie płuc. W tym samym czasie twoje żebra i mostek unoszą się i rozszerzają na boki, aby brzuch mógł się rozszerzyć. 

Podczas wydechu przepona i dno miednicy unoszą się, aby wydalić powietrze, podczas gdy klatka piersiowa i żebra poruszają się do wewnątrz.

 

Podczas zajęć jogi słuchasz sekwencji oddechu jogi z ruchem, tak aby wdychać podczas pozycji, które otwierają przednią linię ciała, i wydychać podczas pozycji, które zamykają, ściskają przednią linię ciała.

Choć może to zabrzmieć jak zdarta płyta, i nauczyciel jogi, który konsekwentnie zwraca uwagę na oddech, rozumie związek między asanami (pozy) i praną (oddechem). 

 

Z doświadczenia wiem, że mamy tendencję do wstrzymywania oddechu w trudnych chwilach. Podczas praktyki jogi możesz w naturalny sposób wstrzymywać oddech, co utrudnia utrzymanie pozycji. Głębokie, celowe oddychanie jogi działa uspokajająco na organizm.

Skupienie się na jakości oddechu podczas ćwiczeń poprawi również koncentrację, jasność umysłu i połączenie ciało-umysł.

 

 

Chociaż w jodze praktykuje się różne techniki oddechowe jogi, tym fundamentalnym  jest ujjayi pranajama, znana również jako oddech oceanu.

Ujjayi pranajama jest praktykowana poprzez wdychanie i wydychanie przez nos, jednocześnie lekko ściskając tylną część gardła, aby wydobyć delikatny dźwięk przypominający falę oceanu, dźwięk ha. 

 

Kiedy oddychasz przez nos, odczuwany wysiłek podczas ćwiczeń jest mniejszy, dzięki czemu praktyka staje się lżejsza, gdyż rozluźniamy układ nerwowy i hormonalny.

Oczyszczamy umysł, aby poczuć się obecnym i pogłębić praktykę jogi w połączeniu z asaną wznosimy moc i skupienie do ciała, oddech brzmi jak oceaniczny szum.

 

Uwielbiam ten momenty na sali, niczym muzyka oddychamy połączeni energia spokoju i odpuszczenia. 

 

 

Praktyka ujjayi: 

Z oddechem ujjayi wykonaj wdech i wydech przez nos z zamkniętymi ustami. 

Dzięki temu zgromadzisz więcej ciepła w ciele, ale też wprowadzisz wibrację do ciała, która ruszy Twoją energię. Wargi zamykają się delikatnie i chociaż oddech przechodzi przez nozdrza, nacisk kładziony jest na gardło. 

Gdy zbliżysz brodę do klatki piersiowej, zamykasz głośnię i tym samym kumulujesz energię w tym obszarze.

Stworzysz ucisk w gardle, jakbyś wdychał powietrze przez cienką słomkę. Podczas wdechu i wydechu odczujesz, jak oddech masuje tył gardła. 

Ton, słyszalność są płynne i stabilne. Ciągłe, nieprzerwane cykle wdechów i wydechów. 

Często nie można odróżnić dźwięku między wymianą cyklów wdechu i wydechu. 

 

Staraj się z czasem podczas praktyki jogi wydłużać oddech do paru sekund. 

Możesz wydłużać oddech w zależności od dnia i Twoich możliwości. 

Gdy wdech liczy 3 sekundy, wydech policz do 6. 

Z czasem możesz zwiększać w proporcjach: 4 wdech – 8 wydech, 5 wdech – 10 wydech. 

W ciągu minuty oddechów powinno być około 5–6, dzięki czemu Twój układ nerwowy się rozluźni i wprowadzisz spokój do ciała, rozluźniając powięź, tkanki i narządy. Tak naprawdę dopiero wtedy praktyka jogi i wszelkie inne aktywności mają sens i dobry efekt, gdy umysł odpuszcza i nie spina, nie blokuje. 

 

Nie oceniaj i nie oczekuj niczego, bo będziesz kontrolować umysłem praktykę. Miej tylko na uwadze i w swojej świadomości te aspekty, ale już samą praktykę odczuj w wewnętrznym spokoju, nie podążaj za teorią, lecz praktyką. 

 

Namaste

Ania

Poczuj świadomość ciała i równowagę